top of page

"NEZNÁMÉ" SUROVINY

V této rubrice bych vám ráda představila suroviny, které se v mých receptech vyskytují ale, které nemusí být až tak známé. Uvedu jakou mají v receptu úlohu nebo zda se dají třeba zaměnit.

Všechny suroviny se dají koupit na specializovaných webech z nichž nejznámější jsou: 

https://www.biooo.cz

https://eshop.ekokoza.cz/cs/

http://www.kosmetickesuroviny.cz 

http://www.kosmetika-oranjito.cz/kosmeticke-suroviny

https://www.kutilov.cz/domaci_vyroba_kosmetiky/

http://www.manipura.cz  

 

Cosgard

Cosgard je konzervant díky kterému nám výrobky vydrží déle. Je to antibakteriální a protiplísňová látka, která se používá do přípravků obsahující vodní fázi. Díky cosgardu nemusíme kosmetiku skladovat v lednici a vydrží nám daleko delší dobu než jen pár týdnů. Nevýhodou je syntetický původ látky. Cosgard je však ECOCERTem označen za látku nezávadnou a vhodnou do produktů s BIO  známkou a do přírodní kosmetiky. 

Vitamin E

Vitamin E je nejsilnějším, přírodním antioxidantem, který má v kosmetice hned dvě úlohy. První úlohou je konzervace olejů a másel kterým brání ve žluknutí. Druhá úloha prospívá naší pleti, které poskytuje ochranu před volnými radikály a chrání tak pleť před předčasným stárnutím. Je výborný také do kosmetiky ošetřující pokožku po opalování. 

Vosk č 3

Tento vosk je jedním z druhů emulgačních vosků. Emulgační vosky jsou zcela nevyhnutelné pokud chceme vyrobit krémové emulze. Emulgátory mají schopnost spojit vodu s olejem a vytvořit tak krém, který se snadno vstřebá do pokožky. Vosk č. 3 je rostlinného původu, který se vyrábí z několika druhů olejů. Jeho nejlepší vlastností je, že jej nemusíme kombinovat s jinými vosky. Sám nám vytvoří hladké, lehce vstřebatelné emulze, které jsou vhodné i pro citlivou pleť a na oční okolí. 

 

 Olivem

Olivem je dalším druhem emulgačního vosku. O proti Vosku č. 3 má schopnost zadržovat v pokožce potřebnou míru hydratace. Je výrazně dražší než předchozí emulgátor a proto se používá zejména do luxusních proti vráskových krémů. Tento vosk je také přírodního původu a je odvozen z olivového oleje. Jemu podobný vosk je vosk Olivoil, který já osobně mám raději a s oblibou jej používám do očních krémů. Olivoil je však hůře sehnatelný oproti Olivemu. 

Včelí vosk

Včelí vosk je dodatková látka, která dokáže zahustit krémy,masti či balzámy na rty. Má antioxidační účinky a pokožku zjemňuje a zvláčňuje. Osobně se mi nepodařilo nahradit jím emulgační vosk (emulze se srazila). Pokud jej chcete přidat do denních krémů, doporučuji v menším množství, pokud jej dáte moc, zanechá vám na pleti voskový film.

Lanolin

 Lanolin je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu. Lanolin se získává lisováním ovčí vlny. Tato látka má velmi zvláčňující účinky na kůži. Již během jedné hodiny dokáže zredukovat suchou pokožku. Mimo jiné je to látka, která dokáže zlepšit konzistenci krémů. 

Allantoin

Allantoin je přírodní aktivní látka, běžně se vyskytujících v některých rostlinách a moči savců. V malém množství má hydratační a uklidňující účinky na pleť. Dokáže pomoci v boji proti lupence a ekzému. Ve větším množství má regenerační účinky a podporuje tvorbu nových kožních buněk. 

Glycerin

Glycerin je zvlhčující látka, která pomáhá obnovit hladinu vody v kůži. 

Tekuté hedvábí

Hedvábí je přírodního původu. Obsahuje hedvábné proteiny, které pomáhají zadržovat vodu v pokožce a ve vlasech. Má silné kondicionační účinky. Vlasy jsou po něm zacelené a pleť hebká a vláčná. Také funguje jako antioxidant a bojuje tak proti škodlivým vlivům vnějšího prostředí.

Panthenol

Ano panthenol se dá zakoupit i jako čistá surovina. Najít ho můžeme jak v tekuté, tak práškové formě. Je zázrakem zejména v péči o vlasy nebo v produktech určených ke zklidnění pleti. Na svém pobytu v Austrálii jsem po něm ne jednou sáhla, abych jej přidala do aloe vera gelu na spálenou kůži.

Sodium cocoyl isethionate (SCI)

SCI je tenzid odvozený z kokosového oleje. Laicky zajišťuje aby mýdla a šampony pěnili a čistili. Je daleko šetrnější než hydroxid sodný, za pomoci kterého se mýdla běžně vyrábí. Nevysušuje pokožku a nemění její ph. 

Sodium coco sulfate (SCS)

SCS je prakticky totéž jako SCI :D osobně jsem zatím bohužel nenašla zásadní rozdíl mezi oběma tenzidy. Oba jsou odvozené z kokosového oleje. Ve většině přípravků se používá kombinace obou tenzidů. 

Sodium lauroyl sarcosinate

Je třetím tenzidem odvozeným z kokosového oleje. Na rozdíl od dvou předchozích se prodává v tekutém stavu a má kondicionační účinky. Čistí pleť i vlasy bez narušení přirozeného lipidového filmu. V kyselém prostředí má zahušťovací účinek, čehož se dá využít při tvorbě tekutých šamponů. 

Coco Glucosid 

Ano i tato látka je již podle názvu povrchově aktivní látkou vyrobenou z kokosového oleje a ovocných cukrů. Je tekutá a na rozdíl od předešlého tenzidu hustá. jedná se o velmi jemné pěnidlo, které je vynikající pro výrobu šamponů a sprchových gelů v poměru 30-40%. Kromě čistících vlastností pomáhá i zvýšit hydratační schopnosti hotového výrobku. 

Kofein

Kofein zřejmě není třeba nijak zvlášť představovat. Většina z nás jej miluje v tekuté formě :D. V kosmetice se dá využít v přípravcích sloužících pro prokrvení pokožky, jako jsou přípravky proti celulitidě či kruhům pod očima. 

Aloe vera gel

Mou oblíbenou surovinou je práve aloe vera gel. Který je známý pro své uklidňující a hydratační účinky. Díky své konzistenci se dá použít jako nosná surovina pro různá séra, kondicionéry či hydratační gely. 

Růžová voda

Růžová voda je tzv. hydrolátem vyrobeným destilací květů růže. Je velice univerzální surovinou, která pěstí naši pleť. Je vhodná na pleť citlivou, problematickou i stárnoucí. Posiluje přirozenou regeneraci pleti a má výborné čistící vlastnosti. V kosmetice se růžovou vodou dá nahradit obyčejná voda v receptu. Touto záměnou dodáme našemu výrobku účinnost. 

Levandulová voda

Voda levandulová je dalším druhem hydrolátu. Prakticky ze všech rostlin se destilací dá vyrobit hydrolát, který můžeme využít v kosmetice. Levandulová voda je antibakteriální a je tak vhodná zejména pro problematickou pleť. Já jsem si ji oblíbila v čistících přípravcích a sérech proto akné. 

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou nejsilnějšími přípravky se kterými se při výrobě setkáváme. Jsou to opravdu silné koncentráty jednotlivých částí rostlin. V minulosti byli tyto oleje mylně používané pouze jako vůně do aroma lamp. Toto použití je spíše plýtváním jelikož v těle dokáží dělat tyto "elixíry" zázraky. Pro jejich účinnost se dávkují z pravidla po kapkách. 

POZOR: Při koupi těchto olejů si dávejte pozor na označení 100% přírodní olej a 100% esenciální olej.  Dívejte se raději na složení. 100% esenciální olej je ten, který do kosmetiky potřebujeme. Ve složení je zmíněna pouze daná rostlina, ze které byl olej destilací získán (např. tea tree). Tyto oleje bývají dražší. Oproti tomu označení 100% přírodní olej může být zavádějící. Ve složení takových olejů bývá více složek (např. olivový olej a silice tea tree). Tyto oleje jsou levnější a hodí se pro aroma terapii. 

EO Levandule

Levandulový olej má hojivé účinky a je antiseptický a protiplísňový. 

EO růže (růže Damašská)

Růžový olej je jednou z nejdražších a nejluxusnějších komodit na trhu. z pravidla se používá do těch nejluxusnějších krémů. Pokud si chceme připlatit (500 Kč/10ml) za opravdu účinný krém tak je tento esenciální olej tou správnou volbou. Olej je velmi účinný v boji proti vráskám, pleť zpevňuje, zjemňuje a obnovuje její elasticitu. 

EO tea tree

Tea tree jedním z nejléčivějších olejů. Pomáhá na popáleniny a podrážděnou pleť. Oceníme jej v boji s akné a v boji s lupy.  Je antibakteriální a protiplísňový. Osvědčil se dokonce do kosmetiky po holení ve které funguje jako opatření proti zarůstání chloupků. 

LET'S TAKE IT TO THE NEXT LEVEL!

#TAGS

© 2023 by Annabelle. Proudly created with Wix.com

bottom of page